Свет

Поранешен шеф на СОА: Војната во Украина ќе ескалира, Полска и Балтикот се најзагрозени

Русија го изврши најмасовниот ракетен напад врз Украина пред два дена. Тешки борби во моментов се водат на три клучни фронта, а Русија се чини дека го користи очајот на Украина во очекување на нова помош од Западот.

Разузнавачот и началник на операции во СОА, Анте Летица, ја коментираше ситуацијата на бојното поле за ХРТ.

„Оваа војна ќе ескалира поради неколку причини. Една, важна причина е тоа што Украина има право да се брани, да се брани и да ги врати своите територии. Таа има право и во военото и меѓународното право, според военото право, според воената доктрина , според меѓународното право за војна, има право да ја пренесе војната на територијата на агресорот, особено на оние цели, односно на оние цели што се користат и можат да се користат за агресија против Украина. Воени пристаништа, железници, складишта за муниција, ракети, поправки, складишта за гориво, производство на гориво итн. Сè што може да се користи за агресија против Украина е легитимна цел на украинските вооружени сили на територијата на Русија. Ние тоа го предвидовме и за жал е така, а сега ова е дополнителна ескалација со оглед на тоа што до сега Украина пукаше со сопствено оружје, а сега може да пука и со оружје обезбедено од Америка и западните сојузници“, вели Анте Летица.

Тој исто така кажа што мисли за дозволата на Украина да користи ракетни системи и ракети од САД кои можат да таргетираат длабоко во руска територија:

„Да, тоа се однесува само на близината, односно на еден граничен руски појас. Претходно тие не пукаа со толку разорни ракети и толку прецизни проектили, а тоа не беа американски или западни проектили, тоа беа проектили што ги имаше Украина. Има уште еден факт што Русите го земаат во предвид и треба да се нагласи – прашање е кој одлучува за целите во Русија. Дали со ова оружје управуваат западни војници, односно војници на НАТО алијансата или се работи за Украинци кои се обучени, со оглед на тоа што ги користат и разузнавачките информации што ги добиваат Украинците, а кои ги добиваат во реално време, една целосна поддршка на Америка и НАТО до Украина“.

Летица објасни и што би значело Путин да даде зелено светло за напади врз Франција и Британија.

„Не знам колку под радар помина изјавата на Зеленски за Гардијан пред два дена. Потоа рече дека ова е веќе почеток и дека сме во Трета светска војна во однос на амбициите на Русија. Мислам дека ситуацијата е многу сложена, дека сме многу блиску до таа ескалација на глобалниот конфликт, но се надевам дека нема да користат нуклеарно оружје.

Мислам дека можеби целите би можеле да бидат некои помали земји кои не се под капата на НАТО како Британија, а самата Франција има нуклеарно оружје.

Тој го коментираше и потегот на Полска, која започна со балтичките земји да постави противвоздушна завеса или противвоздушен ѕид на нејзините граници:

„Полска и балтичките земји се најзагрозени поради регионот Калининград. Балтичките земји веќе потпишаа договор во јануари оваа година за изградба на одбранбена, утврдена линија кон Русија и заедно со Полска. Тие се подготвуваат за тоа најлошото сценарио.

На некој начин Путин предупреди и дека овие помали земји се можни мети и дека треба да бидат внимателни бидејќи се густо населени. Се надевам дека тоа сценарио нема да дојде до тоа. Што рече Зеленски, не се согласувам со него во многу работи, но сега морам да кажам што кажа, Путин не е глуп. Тој е злобен и опасен и тоа е проблемот. Се надевам дека нема да влезе во таква авантура која за жал води до општ Армагедон“, заклучи Летица.

На почеток