Свет

Денес ќе биде сослушан еден од осомничените за убиствтото на Данка Илиќ

Второосомничениот Срѓан Јанковиќ за убиството на девојчето Данка Илиќ (2) денеска ќе биде сослушан пред Вишото јавно обвинителство во Заечар.

Тој реши да проговори нешто помалку од два месеци откако се дозна страшната вистина за исчезнувањето на девојчето од Бањско поле кај Бор.

„Точно е дека Срѓан Јанковиќ реши да ја изнесе својата одбрана. За ова не извести преку неговиот адвокат. Рочиштето најверојатно ќе се одржи следната недела“, ни рекоа минатата недела во Вишото јавно обвинителство во Зајечар, додека адвокатот на осомничениот не даде прецизен одговор.

Двегодишната Данка Илиќ исчезна на 26 март во селото Бањско поле кај Бор, а по десет дена опсежна потрага, српскиот претседател Александар Вучиќ од засега непознати причини објави дека девојчето е убиено и дека двајца осомничени се уапсени. Тогаш се испостави дека Драгијевиќ и Јанковиќ, инаку, биле работници на ЈКП „Водовод“ во Бор, кобниот ден на работна задача во селото. Во таа прилика налетале на девојчето која излегла од својот двор, ја удриле со автомобил, а потоа ја задавиле и го закопале телото на непозната локација.

На почеток