Медиасет

„Надал тренира и се надева на медал на Олимписките игри“

(Видео) Надал се врати со победа

Бенито Перес Барбадиљо, менаџерот на Рафаел Надал, изјави дека Надал се подготвува за настап на Олимписките игри во Париз.

Човекот имаше поразителен настап на Ролан Гарос, каде што беше елиминиран во првото коло, и поради неговата слаба форма и поради неповолното реми што го спои со Александар Зверев.

Затоа Надал ќе се обиде да најде откуп на земјена подлога на Игрите.

,,Рафа тренира во својата академија во Манакор и се надева на медал“, изјави Барбадилио во интервју за „Убитенис“.

Менаџерот на некогашниот најдобар светски тенисер тврди дека нема никакви проблеми во однос на физичката подготвеност, додека главен конкурент за златниот медал го гледа Новак Ѓоковиќ.

„Рафа нема никакви физички проблеми и затоа сите се надеваме дека ќе пристигне на Олимпијадата со доволно натпревари за да ја подобри формата. Тоа ќе биде посебен турнир за него бидејќи ќе игра дома. „Шатриите“ Стадионот е неговиот втор дом Конкуренцијата ќе биде жестока, Јаник Синер, Карлос Алкарас, но пред се Новак Ѓоковиќ затоа што никогаш не победил на Олимпијадата, а Рафа ќе биде подготвен”

На почеток