Свет

Путин и Кремљ им се заканија на западните земји

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Кремљ денеска соопшти дека западните земји кои ја снабдуваат Украина со оружје за директни напади на руска територија дефинитивно ќе се соочат со последици, откако претседателот Владимир Путин изјави дека размислува да ги вооружи западните непријатели како одмазда.

Рускиот лидер за новинските агенции вчера во Санкт Петербург изјави дека Москва размислува да испорача напредно оружје со долг дострел, слично по природа на она што Западот и го дава на Украина, на западните противници ширум светот.

Путин конкретно ги спомна ракетите со долг дострел испорачани на Украина од Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Франција, навестувајќи дека тој може да ги вооружи силите кои се борат против нивните прекуокеански интереси.

„Ние размислуваме за тоа на овој начин, ако некој мисли дека е можно да се достави такво оружје во воена зона за да се погоди наша територија и да ни направи проблеми, тогаш зошто немаме право да го испорачаме нашето оружје од иста класа во регионите на светот дека ќе ги нападнат чувствителните објекти на оние земји што и го прават тоа на Русија? рече Путин.

„Значи, одговорот може да биде симетричен. Ќе размислиме за тоа“, додаде тој. Коментарите на Путин ја зголемија можноста Москва да испорачува ракети со долг дострел на групи кои се спротивставуваат на американските, британските и француските интереси во области на тензии како што е Блискиот Исток.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, денеска беше прашан дали Кремљ ќе ги именува земјите или регионите на кои Русија би можела да испорача оружје на овој начин.

„Се разбира дека не. Претседателот го кажа токму тоа што сакаше да го каже, што е многу важна изјава која е многу транспарентна, дека набавката на оружје што ќе биде пукано кон нас не може да помине без последици и секако ќе има последици.

На почеток