Свет

Украина го очекува почетокот на преговорите за членство во ЕУ

Во Брисел денеска, самит ЕУ – Западен Балкан

Украинскиот премиер Денис Шмихаљ изјави дека Европската комисија во извештајот потврди дека Киев ги исполнил преостанатите неопходни чекори неопходни за почеток на пристапните преговори, пренесува Ројтерс.

Шмихаљ изјави дека Европската комисија го поддржува почетокот на пристапните преговори меѓу Европската унија и Украина.

„Сега очекуваме нашите европски партнери да го направат следниот чекор – почеток на преговорите за членство во ЕУ веќе овој месец“, рече Шмихаљ во објавата на Телеграм.

Претходно, „Фајненшл тајмс“ објави дека Европската комисија ќе препорача почеток на преговорите за пристапување на Украина и Молдавија во ЕУ веќе овој месец, пред Унгарија да го преземе ротирачкото претседателство со блокот, објавија денеска украинските медиуми, повикувајќи се на пишувањето на Фајненшл Тајмс.

„Европската Комсија врши притисок да започне формални разговори со Киев и Кишињев овој месец за да испрати позитивен сигнал до двете земји за нивните аспирации за ЕУ. Комисијата во петок ќе каже дека Украина сега ги исполнува претходно неисполнетите критериуми, вклучително и антикорупциските мерки, ограничувањата за политичко лобирање, правила за декларирање на имотот на државните службеници и заштита на јазиците што ги користат националните малцинства“, пишува ФТ, повикувајќи се на информирани извори.

Украина поднесе барање за членство во ЕУ неколку недели по почетокот на рускиот напад во 2022 година и доби статус на кандидат во јуни 2022 година.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на почетокот на мај објави дека Украина е блиску до вистинскиот почеток на преговорите за пристапување во ЕУ.

На почеток