Медиасет

(Видео) Бостон го нокаутираше Дончиќ за титулата во НБА: Постави нов американски кошаркарски рекорд

(Видео) Дончиќ броеше до 44, Далас ги декласира Клиперси

Бостон Селтикс го совлада Далас Маверикс во петтиот натпревар од финалната серија на НБА лигата со 106:88 и со тоа по 18-ти пат ја освои титулата шампион.

До овој вторник беа изедначени со Лос Анџелес Лејкерс со 17 титули, а сега повторно го презедоа водството кое го држеше речиси во целата своја историја. Претходните две титули ги освоија во 2008 и 1986 година.

МВП на големото финале беше Џејлен Браун со 21 поен на последниот меч, а најефикасна на петтиот меч Џејлен Тејтум со 31 поен и 11 асистенции.

Бостон беше најдобриот тим во лигата во текот на целата сезона, тие победија на 64 натпревари во лигата, а потоа отидоа со 16-3 во плеј-офот.

По точно 16 години од последната титула Бостон стигна до титулата. Тие стигнаа до финалето на Источната конференција шест пати во претходните осум сезони, а беа поразени во финалето на НБА во 2022 година од Голден Стејт.

Дончиќ мечот го заврши со 28 поени, 12 скока и пет асистенции, додека Кајри Ирвинг стигна до 15 со девет асистенции.

На почеток