Свет

Путин во Северна Кореја по 24 години: „Обидите на Западот да ја запрат Русија не успеаја“

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека не успеале обидите на Западот да ја запре и изолира Русија.

„Нашите противници продолжуваат да го снабдуваат неонацистичкиот режим во Киев со пари, оружје и разузнавачки информации, дозволувајќи и всушност охрабрувајќи ја употребата на современо западно оружје и опрема за напад на руска територија. И најчесто – за очигледно мирољубиви цели. Тие се закануваат дека ќе испратат нивните воени контингенти во Украина“, рече Путин во напис за севернокорејскиот весник Нодонг Синмун, чиј текст во понеделникот го објави прес-службата на Кремљ.

Во исто време, додаде рускиот лидер, западните земји се обидуваат да ја исцрпат руската економија со нови санкции и да предизвикаат зголемување на општествено-политичката тензија во земјата.

„Но, колку и да се трудеа, сите нивни обиди да ја задржат и изолираат Русија не успеаја“, рече Путин.

Путин ја пофали Северна Кореја за нејзината „цврста поддршка“ за војната на Москва во Украина, пред неговата прва посета на Пјонгјанг по 24 години.

Се очекува Путин да отпатува во главниот град за да се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во вторник.

Тој потсети дека Русија го зголемува својот економски потенцијал – во земјата се развиваат индустријата, технологијата, инфраструктурата, а постигнат е напредок во областа на науката, образованието и културата.

„Мило ми е што нашите корејски пријатели, и покрај долгогодишниот економски притисок, провокациите, уцените и воените закани од САД, се подеднакво ефикасни во одбраната на нивните интереси“, вели Путин во текстот на авторот.

Рускиот лидер истакна дека Русија е подготвена за блиска соработка со цел меѓународните односи да бидат подемократски и постабилни.

„За да се постигне ова, руските власти ќе развијат алтернативни механизми за трговија и меѓусебни населби кои не се контролирани од Западот и заедно ќе се спротивстават на нелегитимните еднострани ограничувања. И во исто време, да изградиме архитектура на еднаква и неделива безбедност во Евроазија“, заклучи Путин.

На почеток