Свет

Силен земјотрес: 5,8 степени

Почувствуван земјотрес во Тетово и вo Гостивар, епицентарот во Албанија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот дел на Перу, соопшти германскиот истражувачки центар за геонаука.

Во соопштението се наведува дека епицентарот бил на длабочина од 10 километри.

Според Геолошкиот институт на САД, земјотресот бил со јачина од шест степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на 31 километар од градот Чала во областа Арекипа.

На почеток