Свет

(Видео) Пукање во Торонто: Убиен напаѓачот

Полицијата во Торонто денеска соопшти дека верува дека напаѓачот кој уби маж и жена е убиен во пукање во канцелариски простор во близина на дневен центар и училиште во Норт Јорк.

Инцидентот се случил во фоајето на зградата во понеделникот, јавува Ci-Ti-Vi News (CTV).

Зборувајќи за медиумите, детективот Алан Бартлет рече дека полицајците влегле во зградата и пронашле двајца мажи и една жена и верувале дека еден од мажите е убиецот.

Тој изјави дека се уште е рано да се каже каква врска можеби имало меѓу убиените, но најверојатно дошло до расправија за пари, што потоа довело до трагедијата.

Графичкиот дизајнер и фотограф, Шархох Бинијаз, чие студио се наоѓа во ходникот во близина на местото на пукањето, рече дека слушнал истрели и луѓе кои се расправаат.

Бинијаз и другите на местото на настанот идентификуваа една од жртвите како локален брокер по име Араш Мисаги.

Се очекува градинката денеска да работи редовно, а истрагата, како што е најавено, се уште е во тек.

На почеток