Свет

Драма на границата на двете Кореи: Северните војници поставија мини, а потоа загинаа, предупредувачки истрели беа испукани од југот

Војската на Јужна Кореја денеска испука предупредувачки истрели откако севернокорејските војници накратко ја преминаа демилитаризираната зона (DMZ) што ги дели Северна и Јужна Кореја, се вели во соопштението на Здружениот генералштаб на земјата (JCS).

Генералштабот објави дека во одделен инцидент, севернокорејските војници претрпеле повеќе жртви додека работеле поради експлозија на мина во DMZ. Војската на Северна Кореја спроведува различни активности долж линијата на фронтот, вклучително и распоредување војници и поставување мини од април, додаде претставникот на Генералштабот.

Се чини дека ваквите активности се дел од напорите за заострување на граничните контроли и спречување на севернокорејците да бегаат на југ, рече функционерот. Генералштабот објави фотографии на кои се гледа како група севернокорејски војници ги отстрануваат железничките пруги долж линијата што ги поврзува двете Кореи.

ЗКС објави дека околу 20 до 30 севернокорејски војници накратко ја поминале воената демаркациона линија во централниот дел на границата, пренесува Јонхап.

„Јужнокорејската војска испука предупредувачки истрели, што ги натера севернокорејските војници да се вратат на својата страна од границата“, соопшти JCS, додавајќи дека по предупредувачките истрели немало невообичаена активност.

Службеникот на ЗКС рече дека инцидентот не бил намерен, туку случаен, пренесува гореспоменатата новинска агенција. Официјалниот претставник во изјавата додаде дека севернокорејската армија спроведува различни активности долж линијата на фронтот, вклучително и распоредување војници и поставување мини.

Јужна Кореја испука предупредувачки истрели минатата недела кога околу 20 севернокорејски војници накратко ја преминаа границата, соопштија властите во Сеул.

На почеток