Магазин

Хаос на небото над Хрватска: Пијани патници се степале, се удирале со тупаници, полицијата ги привела по слетувањето

Се обидела да ја отвори вратата на авионот на летот за Њујорк: јужнокорејската полиција уапси жена

Патниците во авионот на летот за Задар во понеделникот доживеале вистинска драма откако двајца пијани патници физички се пресметале, јавува Дневник.хр.

Во 11:50 часот полицијата од задарскиот аеродром добила дојава дека на лет за Задар имало нарушување на јавниот ред и мир.

Полицијата веднаш отишла на аеродромот, каде го пречекала авионот и привела двајца мажи, државјани на Велика Британија, на возраст од 25 и 20 години.

Во полициските простории им била укажана лекарска помош бидејќи и двајцата се полесно повредени, а со алкотест е утврдено присуство на алкохол во телото.

Утврдено е дека Британците за време на летот вербално се судриле меѓу себе во авионот, а потоа физички се удирале со тупаници, при што двајцата се здобиле со повреди во пределот на лицето и рацете, извести задарската полиција.

Против двајцата е поднесен обвинителен акт до Општинскиот суд во Задар.

На почеток