Свет

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна Кореја

Ким Џонг-ун: Војната е неизбежна, немам избор освен да продолжам со нуклеарната програма

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-Би-Си. Дополнително, исчистено е земјиште во Демилитаризираната зона (ДМЗ), што според експертите може да биде прекршување на долгогодишното примирје со Јужна Кореја.

ДМЗ, инаку, е тампон зона широка четири километри меѓу Кореите, кои технички се уште се во војна бидејќи никогаш не потпишаа мировен договор. Зоната е поделена на два дела, а секоја земја ја контролира својата страна. Експертите ја коментираат изградбата на ѕидот за Би-Би-Си како „невообичаена активност“ која доаѓа во време на зголемени тензии меѓу двете земји.

„Во овој момент, можеме само да шпекулираме дека Северна Кореја сака да го зајакне своето воено присуство и утврдувања долж границата“, вели Шрејас Реди, дописник на специјализираната страница NK News со седиште во Сеул. Би-Би-Си нарача сателитски снимки од граничниот дел од седум километри, како дел од проектот кој ги разгледува промените што Северна Кореја ги направи во областа.

Снимката покажува најмалку три делови каде што се поставени бариери во близина на демилитаризираната зона, покривајќи вкупно еден километар од источниот крај на границата. Можно е и понатамошна изградба на бариери. Меѓутоа, поради недостигот на претходни слики со висока резолуција од областа, не се знае точно кога започнала изградбата. Сепак, такви структури нема на снимките од ноември 2023 година.

„Моја проценка е дека ова е првпат да градат бариера во однос на одвојувањето на местата едни од други“, изјави за Би-Би-Си Ук Јанг, воен и одбранбен аналитичар во Институтот за политички студии Асан во Сеул. „Назад во 1990-тите, Северна Кореја подигна противтенковски ѕидови за да го одврати напредувањето на тенковите во случај на војна. Но, неодамна Северна Кореја подигнува ѕидови високи два до три метри“, рече Јанг.

„Обликот на ѕидовите сугерира дека тие не се само бариери за тенковите, туку се наменети да ја поделат областа“, додаде Јанг, кој ги прегледал сателитските снимки. Најновите сателитски снимки на источниот крај на границата покажуваат што изгледа како новосоздаден пристапен пат.

Официјален началник на здружениот генералштаб на Јужна Кореја (JCS) во неодамнешно интервју изјави дека војската идентификувала тековни активности поврзани со „зајакнување на тактичките патишта, поставување мини и расчистување на пустош“. „Расчистувањето на копното може да биде наменето и за воени и за невоени аспекти“, рече Кил Џо Бан, професор по меѓународна безбедност на Универзитетот во Кореја.

На почеток