Свет

Уапсен Чех за експлозијата кај Обровац во која загина неговиот син: Откриено од каде му е на детето мината

Тешка несреќа во тунел во Хрватска, две лица загинаа, двајца се борат за живот

Задарската полиција објави ново соопштение и детали за страшната трагедија што се случи во средата околу 18 часот на подрачјето на Обровац кога се случи експлозија во која загина дете. Таткото на детето е уапсен, соопшти полицијата, пренесува Индекс.хр.

„Во продолжение на кривичната истрага, вчера попладне полициски службеници извршија кривична истрага против 46-годишен државјанин на Чешка поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Тешки дела против општата сигурност“ од Кривичниот законик. во врска со кривичното дело „Загрозување на животот и имотот општо опасно дело или средство“ од Кривичниот законик на Република Хрватска.

Се сомнева дека според претходно договорениот план за обиколка, во среда на 19.06.2024 година во попладневните часови во друштво на семејството и пријателите дошол на поширокото подрачје Книн, каде на влезот во означената опасна просторот на воениот полигон, не ги почитувал јасно истакнатите писмени предупредувања на хрватски и на англиски јазик и невнимателно верувајќи дека нема да има несакани и опасни по живот последици, влегол во забранетиот простор со детето и дозволил да ја земе пронајдената експлозивна направа и да ја понесе со себе, која потоа осомничениот лично ја ставил во својот автомобил.

Малку подоцна, поради дефект во автомобилот, тие го запреле возилото покрај жупанискиот пат за да може детето да ја извади експлозивната направа од возилото, која во еден момент била активирана. Од експлозијата детето починало на лице место, додека две жени се здобиле со тешки телесни повреди, а еден маж се здобил со полесни повреди.
Полициски службеници извршиле увид во месноста Билишан, на местото на експлозијата. Полициските службеници го спровеле и вториот дел од истрагата во споменатото подрачје Книн.

На почеток