Свет

(Видео) Избувна пожар во фабрика во Сеул: Има жртви, работниците заробени

Најмалку 40 лица заробени во пожар во зграда во Албанија, има и хоспитализирани

Пожар избувна во фабрика за батерии во Јужна Кореја, јужно од Сеул, во кој загина еден работник во фабрика, а неколкумина се повредени.

Пожарот избувнал во фабриката на производителот на литиумски батерии Арисел во Хвасонг, 45 километри јужно од Сеул, околу 10:30 часот, соопштија пожарникарите, додавајќи дека гаснењето сè уште е во тек.

Починатиот работник починал поради срцев удар. Едно лице е тешко повредено, а две се здобиле со полесни повреди, состојбата на останатите повредени работници се уште не е позната.

Според The ​​Korea Times, најмалку 21 лице се верува дека се заробени во фабриката.

Од засега непознати причини пожарот избувнал во трикатница со вкупна површина од околу 2.300 метри квадратни. Еден сведок, кој побегнал од вториот кат на фабриката, изјавил на противпожарната станица дека во моментот на пожарот дошло до согорување на експлозив во една од ќелиите на батеријата.

Станицата соопшти дека пожарот брзо се проширил бидејќи батериите во него експлодирале, што го отежнувало влезот и пребарувањето на спасувачите. Се верува дека во фабриката има најмалку 35.000 батерии. Беше речено дека во понеделник ќе дежураат околу 67 работници.

На почеток