Свет

Бајден со денови се подготвува за дебатата со Трамп, сака да покаже дека не е премногу стар

Во текот на 90 минути, американскиот претседател Џо Бајден ќе има шанса да им покаже на скептичните Американци дека, на 81-годишна возраст, е способен да се справи со предизвиците на уште еден четиригодишен мандат, кога ќе се соочи со републиканецот Доналд Трамп во дебата.

Силен впечаток може да помогне да се неутрализираат тие грижи и да се фокусира вниманието на гласачите на политичките прашања. Лошата изведба може да го забави собирањето средства за кампањата и да го турка Трамп понатаму во анкетите.

И двајцата се под лупа поради возраста и издржливоста. Трамп има 78 години и за време на кампањата даваше необични изјави и изговараше чудни реченици.

Бајден има вкочането одење, прави вербални грешки и има осцилирачки јавни настапи, од солидно одржани говори до промрморени коментари во истиот ден.

Неодамнешната анкета на Ројтерс-Ипсос покажа дека менталниот капацитет е едно од клучните прашања за неопределените гласачи пред изборите на 5 ноември, а Бајден повеќе го загрижува.

Друга анкета на Ројтерс-Ипсос оваа година покажа дека 78 отсто од испитаниците – вклучително и 71 отсто од демократите – мислат дека Бајден е премногу стар за функција. 53% го кажале истото за Трамп.

За да го направи ова, Бајден троши часови секој ден на подготовки, додека ги одржува и своите вообичаени дневни безбедносни брифинзи. Многу демократи се загрижени за тоа колку добро ќе успее Бајден бидејќи влогот е толку голем.

Дебатата ќе се одржи во студиото на CNN во Атланта без публика. На Бајден и Трамп не им е дозволено да носат однапред напишани белешки на сцената.

Џон Морган, адвокат од Флорида и донатор на Бајден, рече дека би сакал Бајден да се осврне на прашањето за возраста уште на почетокот на дебатата.

Бајден треба „да зборува за својата физичка и ментална подготвеност во споредба со другите. Тој треба да го предизвика Трамп да вози велосипед за вежбање. Не се шегувам“, рече Морган.

Тимот на Бајден изгради кампања фокусирана на заштита на претседателот, па неговите помошници сега одат заедно со него до хеликоптерот за да го одвлечат вниманието од неговото бавно одење.

Носи удобни чевли со мек ѓон и сега се качува на Air Force One со пократки чекори, за да ја минимизира можноста за погрешен чекор пред камерите.

Распоредот и обемот на работа на Бајден остануваат густи.

Анализата на Бостон Глоуб за патувањето на Бајден во 2023 година покажа дека тоа било на исто ниво со Барак Обама и Трамп за време на нивната трета година на функцијата. Бајден посети 29 различни држави во 2023 година, во споредба со 30 држави за Трамп и 31 држава за Обама, се вели во извештајот.

На почеток