Медиасет

Синер веќе овој четврток може да го елиминира Новак од Вимблдон

Звучи неверојатно, но токму по овој тренинг со Јаник Синер, моментално најдобриот играч на светот, Новак Ѓоковиќ ќе донесе одлука за настапот на Вимблдон.

Ждрепката за Вимблдон е закажана за петок во 11 часот, а дотогаш се очекува да биде позната одлуката на Ѓоковиќ.

Се уште не одлучил дали ќе игра, но ако игра, има само една цел – да атакува на осмиот трофеј на лондонската трева.

„Не дојдов овде да одиграм неколку кола. Ќе играм само ако можам да дадам блиску до мојот максимум. Ќе играм навистина само ако почувствувам дека можам да го одиграм крајот на турнирот и да се борам за трофејот. Коленото е подобро, се подобрува секој ден. Терапијата оди во вистинска насока и тоа ми дава надеж“, изјави Ѓоковиќ.

Тренингот со Синер е закажан за 14 часот и 15 минути, а потоа Ѓоковиќ ќе го добие конечниот, конечен одговор за неговата форма. Тој претходно го совлада Френсис Тиафо во тренинг сетот со 7:6(5), а само добро издание против Синер би го убедило дека е вистинската одлука да се натпреварува на Вимблдон.

Практично, Синер без официјален натпревар може да го елиминира најуспешниот шампион на Вимблдон од оваа генерација.

Тоа може да биде дополнителна мотивација за Синер бидејќи токму Ѓоковиќ, Карлос Алкараз и тој се убедливо најголемите фаворити на трева. Од 2017 година, Новак редовно игра во финалето на Вимблдон со четири врзани титули.

На почеток