Свет

Конечни резултати од парламентарните избори во Франција: Десницата победи, Макрон трет, незадоволните граѓани излегоа на улица

Макрон: Французи, борeте се против антисемитизмот

Француското Министерство за внатрешни работи ги објави конечните резултати од парламентарните избори.

Народниот собир во првиот круг од парламентарните избори освои 33,15 отсто од гласовите или повеќе од 10 милиони гласови. Новиот народен фронт (коалиција на обединетата левица) доби 27,99 отсто од гласовите и речиси 9 милиони гласови. Центристичката алијанса Заједно (во која е вклучена и партијата Преродба на францускиот претседател Емануел Макрон) освои само 20,76 отсто од гласовите, или речиси 7 милиони гласови.

Да потсетиме, првиот круг од парламентарните избори во Франција се одржа вчера, додека вториот круг ќе се одржи на 7 јули.

На европскиот самит во Брисел, откако минатата недела предупреди дека Франција ризикува „граѓанска војна“ доколку на власт дојде РН предводена од Марин Ле Пен или левичарската коалиција „Новиот народен фронт“, Макрон рече дека „неограничениот расизам и анти- Семитизмот“ беше ослободен во земјата“.

Поддржувачите на Макрон во земјата и странство го окарактеризираа ова како „грешка“, плашејќи се дека „Националниот собир“ ќе продолжи со својот подем.

Изборите беа ненадејно распишани од Емануел Макрон, откако неговата партија Преродба претрпе пораз од екстремно десничарската партија Национален собир на Марин Ле Пен на изборите за Европскиот парламент.

Речиси 49 милиони француски гласачи денеска избраа 577 членови на Националното собрание од 4.000 кандидати во првиот круг од парламентарните избори. Како што напиша „Блиц“, до 17 часот гласале 59,39 отсто од гласачите, што е рекордна излезност во првиот круг од 1978 година.

Во првиот круг, според претходните анкети, десничарските републиканци и другите од десничарскиот политички спектар ќе освојат само шест отсто од гласовите, додека анкетата предвидува дека „Националниот собир“ ќе освои 36 отсто од гласовите. , пред левичарскиот сојуз со 28,5 отсто и коалицијата Макрон со 21, отсто.

Демонстрациите против француската крајнодесничарска партија Национален собир, повикани од крајната левица, синоќа прераснаа во судири со полицијата и немири во центарот на Лион, пренесоа француските медиуми.

Демонстрации свикаа екстремната левица по резултатите од Националниот собир кој води во првиот круг од парламентарните избори.

На почеток