Свет

Семејството не му дозволува на Бајден да се повлече: Не е тој виновен, лошо го подготвија за Трамп

Семејството на претседателот на САД му порача на Џо Бајден да остане во трката за втор мандат и покрај катастрофалниот настап во дебатата.

Некои членови на семејството критикуваа како неговиот персонал го подготвил за минатонеделната пресметка против Доналд Трамп.

Бајден ја помина неделата во Кемп Дејвид, претседателскиот дом во Мериленд, со првата дама Џил Бајден, неговите деца и внуци.

Иако неговото семејство беше свесно за тоа колку лошо поминал 81-годишникот против Трамп, тие исто така веруваат дека тој останува најдобриот кандидат да го победи републиканецот и е способен да служи како претседател уште четири години, објави Асошиејтед прес, цитирајќи луѓе кои побараа да останат анонимни.

Џил Бајден и неговиот син Хантер, луѓето кои тој најмногу ги слуша во светот, беа меѓу најгласните што му се спротивставија да се повлече од кандидатурата, додава АП.

„Њујорк тајмс“, повикувајќи се на луѓе запознаени со ситуацијата, исто така објави дека семејството побарало од Бајден да остане во трката и да продолжи да се бори. Весникот вели дека некои членови на семејството приватно изразиле бес поради тоа како неговиот персонал го подготвил за настанот во четвртокот вечерта.

Повиците Бајден да се повлече продолжија од четвртокот кога американскиот претседател се чинеше вкочанет, збунет и повремено даваше збунети одговори.

На почеток