Свет

Татко го избодел синот по расправија: Детали за драмата во Нови Сад, два часа пред нов напад со нож

Почина бремена жена во Србија, семејство слета во кањон длабок 100 метри

Во Нови Сад вчера попладне две лица се избодени со нож во два одвоени случаи, а како што неофицијално дознава Курир станува збор за семејна расправија по која татко си го избодел синот во стомакот, а полицијата се уште работи на расветлување на вториот напад во населбата Лиман во Нови Сад.

,,Таткото по семејна расправија двапати го прободел во стомакот синот К.А.(43), кој итно бил примен во Централната болница Војводина каде веднаш му била укажана лекарска помош“, вели извор на Курир.

Таткото е осомничен дека сторил кривично дело тешко убиство во обид.

„Во Ургентниот центар на Клиничкиот центар Војводина вчера бил примен пациентот К.А., кој во моментот на прием била свесен, ориентиран, комуникативен и стабилен. Пациентот бил примен со повреди во вид на убодна рана во пределот на стомакот. По целосна дијагноза, хируршки третман и чистење на раната, пациентот е отпуштен во стабилна состојба на понатамошно домашно лекување“, ни изјавија од КЦВ.

Кога станува збор за нападот на Лимана, полицијата се уште трага по напаѓачот и детално ги истражува околностите на овој случај. Младо момче В.П. (22) се здобил со полесни повреди.

„Во Ургентниот центар на Клиничкиот центар Војводина е примен пациентот В.П., која во моментот на приемот бил свесен, ориентиран, комуникативен и хемодинамички стабилен. Локално се забележуваат отворени повреди во пределот на главата, фронталниот регион, во пределот на десното рамо, десната подлактица и левата рака. По целосна дијагноза, хируршки третман и чистење на раните, и овој пациент е испратен дома“, пишува Курир.

На почеток