Медиасет

Енди Мареј сепак ќе настапи на Вимблдон

Поранешниот тенисер број еден во светот, Енди Мареј, сепак ќе настапи на Вимблдон, кој ќе игра во двојки со својот брат Џејми.

Олимпискиот шампион од 2012 и 2016 година претходно најави дека нема да игра во машка конкуренција во поединечна конкуренција, бидејќи неговиот тим рече дека Мареј ја донела тешката одлука по операцијата на ‘рбетот, и покрај тоа што напорно работел да закрепне.

„Енди е крајно разочаран што не игра сингл, но потврди дека ќе игра двојки со Џејми и со нетрпение очекува последен пат да се натпреварува на Вимблдон“, соопшти неговиот тим.

Мареј, кој има 37 години, најави дека ќе се повлече од тенисот по Олимпијадата во Париз.

На почеток