Медиасет

(Видео) Ѓоковиќ поради Мареј остана подолго на Вимблдон, по што следеше емотивен момент и одлични зборови од Британецот

Енди Мареј го одигра последниот меч во кариерата на Вимблдон, а човекот кој двапати го освои овој турнир го доби заслуженото збогување.

Вимблдон објави емотивно видео во кое сите големи тениски имиња се собраа и се простија од еден од најдобрите играчи на 21 век. Поради него беше измислен терминот „Големата четворка“, но повредите го спречуваа долго време да биде на највисоко ниво.

Вимблдон одлучи да одржи посебна церемонија на која се појавија многу легенди на спортот како Новак Ѓоковиќ, Холгер Руне и Ига Швјонтек.

Британските медиуми пишуваа дека Федерер се појавил во соблекувалната и таму ја поздравил Мареј.

Се појави и славната Сју Бејкер која со години разговара со играчите на теренот. Таа излезе од пензија за уште еднаш да го поздрави најголемиот британски шампион на овој век.

Мареј зборуваше за дуелите со Ѓоковиќ, Федерер и Рафаел Надал.

„Тие беа добро. Тие не беа најлесните момци за прескокнување. Бев многу среќен што играм во овој период. Сите љубители на тенисот имаат среќа да бидат сведоци на сето она што го постигнале. Беше неверојатно да се види што направија. Неверојатно е да се биде дел од некои Грен слем натпревари низ годините. Бев среќен што поминав неколку пати во големите моменти. „Какво време е да се биде на турнеја“, рече Енди.

На почеток