Медиасет

Новак се загрева за мечот со Фирнли, се сретна со Алкараз и Браун

Новак Ѓоковиќ излезе да се загрева пред мечот со Џејкоб Фирнли.

Иако Новак се појави околу 12:35 часот без држач за колено, тој го стави за секој случај десет минути подоцна.

Тоа е знак дека се уште е претпазлив, иако немаше видливи проблеми на првиот осминафинален натпревар против Вито Коприва.

Инаку, Новак во четврток од 14:30 часот ќе ја отвори програмата на Централниот терен, а противник му е тенисер од Единбург кој е 277. на светската листа.

Новак пред загревањето имаше кратка средба со својот ривал Карлос Алкараз, размениле неколку зборови.
Исто така, тој е виден како разговара со тенисерот Џастин Браун, кој е познат по една од најголемите сензации на Вимблдон.

Во 2015 година во второто коло го елиминира Рафаел Надал во четири сета.

По загревањето, Новак излезе на теренот број три во клубот Аоранги каде вежбаше основни шутеви и волеј удар пред мечот со Фирнли.

Заедно со репрезентативците, со него бил и неговиот син Стефан.

На почеток