Свет

Путин пристигна во Казахстан на самитот, а учествуваат и моќни земји наклонети кон Русија

РУСКИОТ претседател Владимир Путин пристигна во Казахстан на разговори за регионалната безбедност и одбрана, соопшти Кремљ, како и серија билатерални средби, вклучително и оние со кинескиот и турскиот лидер.

Шангајската организација за соработка (SCO), форум основан во 2001 година од Кина и Русија како безбедносен надзорник во евроазискиот регион, ќе се состане на својот самит на 3 и 4 јули во главниот град на Казахстан Астана.

„Лидерите на земјите-членки на ШКО ќе разговараат за актуелната ситуација и изгледите за натамошно продлабочување на мултилатералната соработка во рамките на организацијата и подобрување на нејзините активности“, објави Кремљ на својата веб-страница.

На состанокот најверојатно ќе доминираат Русија и Кина, со лидерите или претставниците на Азербејџан, Белорусија, Индија, Иран, Казахстан, Катар, Киргистан, Кина, Монголија, Обединетите Арапски Емирати, Пакистан, Таџикистан, Туркменистан, Турција и Узбекистан. се очекува да присуствува и.

Се очекува и генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, објавија во вторник руските агенции.

Русија во вторникот соопшти дека Путин ќе одржи серија билатерални разговори, вклучително и со кинескиот претседател Си Џинпинг и турскиот претседател Таип Ердоган.

Индискиот премиер Нарендра Моди, кој се очекува во Москва овој месец, нема да присуствува, а земјата ќе ја претставува министерот за надворешни работи Субрахмањам Џаишанкар, соопшти Министерството во вторник.

На минатогодишниот виртуелен самит, групата објави изјава во која го критикуваше, како што рече, негативното влијание на „едностраното и неограничено проширување на глобалните системи за ракетна одбрана од страна на одредени земји или групи земји“, без директно да го спомене проширувањето на НАТО и западната воена помош за Украина.

На почеток