Свет

Путин има нов план: Ако прифатат, веднаш застануваме

Путин имаше новогодишно обраќање сосема поинаку од минатата година

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировниот план на Москва за Украина ќе овозможи итен прекин на борбите и почеток на преговорите меѓу завојуваните страни.

„Во средината на јуни претставивме друга опција за решавање (конфликтот во Украина), која, доколку украинската страна, и што е најважно нејзините западни спонзори, беа подготвени да ја прифатат, ќе ни овозможи буквално веднаш да ги прекинеме непријателствата, спас човечки животи и да започнеме преговори“, објасни Путин на состанокот на Шангајската организација за соработка (ШСО) во Астана, пренесува Спутник.

Тој нагласи дека Русија секогаш се залагала за мирно решавање на украинската криза.

„Русија секогаш се залагаше за мирно политичко-дипломатско решение на ситуацијата во Украина – криза што настана како резултат на апсолутно дрската политика на Соединетите Американски Држави и нивните сателити“, рече тој, коментирајќи ја ситуацијата околу Украина.
Путин им се заблагодари на учесниците на Шангајската организација за соработка (ШСО) за нивните предлози и иницијативи за решавање на конфликтот во Украина и додаде дека Русија ќе ги разгледа.

Тој додаде дека на евроазискиот континент се уште има потенцијални жаришта на конфликти, чие ширење ќе биде исполнето со „хаос и нестабилност“, односно, според него, Блискиот Исток и ситуацијата во Појасот Газа.

На почеток