Свет

Хаос во Версај: Во тек e полициска акција

Според француските медиуми, во тек е полициска операција во Версајскиот дворец, а на сите посетители им е кажано да се држат подалеку од таа област на градот.

Како што објави Дејли Мејл, Версајската палата е евакуирана и во тек е безбедносна операција.

Во официјалното соопштение се вели дека луѓето ја избегнуваат областа, истакнувајќи дека е во тек „интервенција“ и дека безбедносните сили се на терен.

Безбедносните сили се на терен. Избегнувајте го подрачјето и следете ги упатствата на надлежните органи. Не пренесувајте лажни информации“, се вели во соопштението на полицијата.

Очевидци за локалните медиуми изјавија дека чекале ред за да влезат во зградата кога била наредена евакуација и дека виделе како безбедносните сили влегуваат.

Палатата е поранешна кралска резиденција натопена во историјата и се наоѓа на околу 20 милји западно од Париз.

На почеток