Свет

Орбан пристигна со Путин, лидерите на ЕУ се бесни

Унгарскиот премиер Виктор Орбан пристигна во Москва за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Потегот на Орбан предизвика укор од лидерите на Европската унија, кои јасно ставија до знаење дека унгарскиот премиер нема да го претставува Брисел за време на неговиот престој во Русија.

Новинарите забележаа и дека Ербасот 604, кој унгарскиот премиер често го користи за патувања во странство, ја напушти Унгарија веднаш по неговото утринско интервју и слета на московскиот аеродром Внуково.

Пред заминувањето, Орбан на државното радио изјави дека Брисел не и дал мандат на Унгарија да промовира мир во Украина, но Унгарија може да биде „добра алатка во рацете на луѓето кои сакаат мир“. „Мировната мисија продолжува. Втора станица: Москва“, напиша Орбан на Х по неговото слетување.

Во понеделникот Унгарија го презеде шестмесечното ротирачко претседавање со Советот на Европската унија. Во вторникот Орбан го посети украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, а сега одлучи да замине во Москва во „мировна мисија“, само неколку дена пред самитот на НАТО.

“Со таква средба, унгарското претседателство завршува пред навистина да започне. Се чини дека Унгарија не ја сфати својата улога. Скептицизмот на земјите-членки на ЕУ за жал беше оправдан. Се работи за улогата на промовирање на интересите на Будимпешта”, европски изјави дипломатот за Ројтерс.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека Орбан „на ниту еден начин не ја претставува ЕУ“ во Москва. Финскиот премиер Петри Орпо веста за посетата ја опиша како вознемирувачка. „Неговата посета ќе покаже непочитување на должностите на претседавачот и ќе ги поткопа интересите на Европската унија“, напиша тој вчера.

Павел Хавличек, истражувач во Чешката асоцијација за меѓународни работи, оцени дека посетата на Орбан е злоупотреба на слабоста на Брисел во периодот на формирањето на новата свикање и опасно поткопување на заедничката европска позиција.

Орбан вели дека му е јасно дека нема право да преговара во име на ЕУ, но дека мирот не може да се склучи „од удобна фотелја во Брисел“. „Не можеме да седиме со скрстени раце и да чекаме војната за чудо да заврши“, рече тој.

На почеток