Свет

Киев: Русите мислат дека го уништиле авионот и противвоздушниот систем, ги измамивме

Воздухопловните сили на Украина тврдат дека ги измамиле Русите да пукаат макети на воени авиони и системи за противвоздушна одбрана. Командантот на воздухопловните сили Микола Олешчук изјави дека макетите биле поставени на аеродромот во близина на градот Кривиј Рих.

Тој сподели видео снимено од руски разузнавачки авион. Тој тврди дека на видеото се гледа како руски ракети Искандер ги погодуваат макетите. Руското Министерство за одбрана го сподели истото видео на својот канал Телеграм, истакнувајќи дека ракетите Искандер биле користени за уништување на украинскиот борбен авион МиГ-29.

„Персоналот на воздухопловните сили спроведе мерки за пасивна одбрана! Благодарам на сите што помогнаа со висококвалитетните модели на авиони и противвоздушни системи. Непријателот сега има помалку ракети „Искандер“, а ќе бидат испорачани нови модели“, одговори Олешчук.

„Се разбира, и ние и непријателот имаме загуби во технологијата и работната сила. Но ниту една страна не зборува за тоа јавно. Јасно е зошто“, додаде тој. Украина ретко споделува вакви информации, но Олешчук објасни дека видеото го објавил „исклучително“ затоа што сакал да и покаже на јавноста дека не е сè како што изгледа.

На почеток