Медиасет

(Видео) Ѓоковиќ ги замолкна сите провокатори: Не можете да ме допрете, добра ноќ

Има моменти за кои веднаш знаете дека ќе влезат во многу спортски антологии. Ова се случи по крајот на натпреварот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Холгер Руне (6:4, 6:4, 6:2).

Неколку пати во текот на мечот се слушаа извици против Ѓоковиќ, а на почетокот се чинеше дека тоа е само поддршка за Данецот.

Сепак, Ѓоковиќ не се сомнева дека се работи за серија провокации.

„На сите навивачи кои ме почитувате, ви благодарам што дојдовте овде, им честитам од срце и душа. И на сите оние кои избраа да не ме почитуваат, ви посакувам добра ноќ. Дообра ноќ.”, рече Ѓоковиќ, алудирајќи на продолженото „у“ кое се слушаше неколку пати во текот на натпреварот.

Водителот на програмата се обиде да ги „одбрани“ навивачите, но Ѓоковиќ не сакаше да дозволи наративот да се промени.

„Не, не, не го прифаќам тоа, но не го прифаќам тоа, знам дека навиваа за Руне, но јас сум на турнеја повеќе од 20 години и знам што е што. Тоа беше изговор да ме исвиркуваат. Играв во многу потешки средини, верувајте не можете да ме допрете“, јасен беше Новак.

Потоа се осврна на претстојниот натпревар кој ќе го игра против Алекс де Минор во четвртфиналето на Вимблдон.

„Се чувствувам одлично на теренот. Од ден на ден секогаш имаме на што да работиме. Утре ќе бидам на терен со мојот тим. Се чувствувам добро, многу пати играв со Алекс. Еден од најбрзите, ако не и најбрзиот играч на трева, но ќе уживам на теренот“, не се сомнева Ѓоковиќ.

На почеток