Магазин

Турција го лансираше својот прв сателит

Турција утрово го лансираше во орбитата својот прв комуникациски сателит од домашно производство „Турксат 6А“.

Ракетата SpaceX Falcon 9 лансираше сателит во вселената од станицата на вселенските сили Кејп Канаверал на Флорида, јавува Анадолија.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека лансирањето на тој сателит го означува почетокот на „новата фаза“ за Турција во производството на сателити.

„Ние произведовме повеќе од 81 отсто од потсистеми, сателитски копнени станици и софтвер во проектот 6А, што е од големо значење за иднината на нашата земја во вселената“, посочи тој.

Турскиот министер за транспорт и инфраструктура Абдулкадир Уралоглу рече дека првиот сигнал од сателитот бил примен 67 минути по лансирањето.

Тој додаде дека „Турксат 6А“ е резултат на десетгодишниот напор за изградба на домашен сателит, наведувајќи дека Турција стана една од 11-те земји што го направија тоа.

На почеток