Свет

Осомниченот за убиството на новинарката екстрадиран во Бугарија

Германија ѝ го екстрадираше на Бугарија осомничениот за убиството на бугарската телевизиска новинарка Викторија Маринова, објави официјален претставник од Министерството за внатрешни работи.

„Германските власти го екстрадираа 21-годишниот жител на градот Русе“, објави Министерството за внатрешни работи, пренесе Ројтерс.

Бугаринот Северин Красимиров ќе биде обвинет за силување и убиство на 30-годишната Маринова, чие тело беше пронајдено во паркот во нејзиниот роден град Русе на 6 октомври.

Германскиот обвинител потврди дека Красимиров бил екстрадиран во Софија со лет од Франкфурт.

Красимиров минатата недела е уапсен во Германија и призна делумна вина пред германскиот суд.

Полицијата соопшти дека Маринова била претепана, силувана и задавена.

Обвинителството соопшти дека доказите не укажуваат на тоа дека смртта на Маринова е поврзана со нејзината работа и дека укажуваат на случаен сексуален напад, иако сите можности се испитуваат.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток