fbpx
пон. Мај 25th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

ВМРО-ДПМНЕ преговара за мнозинство во Парламентот за предвремени парламентарни избори

ВМРО-ДПМНЕ преговара за обезбедување мнозинство во Парламентот за предвремени парламентарни избори. Премиерот Заев е против. Тој вели дека и да нема датум за почеток на преговори , предврмени избори нема да има, објави Телма.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, очекува подршка од група пратеници за да може иницијативата да добие зелено светло.

Доколку  евентуално победат на избори нема да коалицираат со партијата на Албанците која добила најмногу пратенички места туку ќе се раководат од принципот програма со програма.

Текстот во целот на: Телма.мк