саб. Фев 29th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Заев предложи избори најбрзо што може

Фото: Собрание на Р.С.Македонија

Премиерот Зоран Заев обраќајќи се на нацијата побара предвремени избори што е можно побрзо.

„Се исправам пред вас и порачувам, европскиот сон нема да биде срушен. Затоа одговрно се исправам пред вашата ослука сега е потребен вашиот став немаме време за губење и мојот предлог е брзи предвремени избори, најбрзо што може, на кои граѓаните ќе донесете одлука. Токму ова ке биде мојот предлог на утрешната лидерска среда“ – рече Заев.

Премиерот по ова додаде:

„Премиерот Зоран Заев по одложениот датум за преговори со ЕУ на денешната прес конференција побара најбрзо што може да се одржат предвремени парламентарни избори, а исто така изјави дека тоа ќе биде и темата на утрешната лидерска средба.“ – кажа Заев.

Целиото обраќање во видеото подолу: