Македонија

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор на Јанева, ќе спроведеме финасиска истрага

Обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција најави дека ќе биде спроведена финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Катица Јанева во домашен притвор, пренесе порталот „А1Он“.

„Решението за Јанева не сме го добиле. Ние дадовме негативно мислење. За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор, ќе спроведеме финасиска истрага. Со вакви судии нема во ЕУ“, изјавила Русковска.

Катица Јанева вечерва беше спроведена од затворот Шутка во домашен притвор.

фото: Архива

На почеток