вто. Јан 14th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ВИДЕО) Атиџе се распеа„Чекор по чекор јас чекорам“

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните Оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм.

„Медена земја“ ја раскажува приказната за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на два различни начини на искористување на земјините ресурси.

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, победи во три категории на американскиот филмски фестивал „Sundance“.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com