fbpx
чет. Јул 2nd, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ВИДЕО) Хаос на седницата во Општина Будва, приведени советници

Во општинската зграда во Будва, малку фалело за физичка пресметка меѓу советници, објави „Вијести“.

Според медиумот, советниците од Демократскиот фронт и СНП влегле на седницата закажана од новото мнозинство, по бројните препирања со приватното обезбедување на влезот од зградата.

Во инцидентот приведени се петмина советници – Крсто Раџеновиќ (СНП), Јанко Димиќ, Дејан Божовиќ, Наташа Митровиќ и Џорџе Вујовиќ од Демократски фронт.

Јанко Димиќ претходно рекол дека е фрлен солзавец и дека советниците се избркани надвор.
Според информациите, ниту советниците од ДФ и СНП ниту обезбедувањето од приватна агенција не сакале да покажат легитимација.

Jutros je privatno obezbjeđenje čuvalo zgradu Opštine. Iako su po Zakonu dužni da imaju identifikacione pločice, oni to nemaju a okretanjem leđa su odbili da im se fotografišu lica.

Geplaatst door Demokratski front Budva op Zaterdag 27 juni 2020

И претставниците на медиумите биле повторно запрени на влезот на зградата. Новинарка на „Победа“ насилно била исфрлена од ходникот, а советниците од ДФ скокнале да ја бранат од обезбедувањето.
Изминатите денови во Будва имаше повеќе инциденти и судири меѓу полицијата и граѓаните, приврзаници на власта предводени од Царевиќ и Радовиќ.

фото: Prijedor24H