fbpx
сре. Јул 1st, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Ахмети сака да продолжи со истите партнери и во идната Влада

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вечерашното интервју за емисијата “200” на ТВ Алсат, посочи дека би сакал да продолжи соработката со истите партнери и во идната Влада, поточно со СДСМ.

-Сега, јас не сакам да прејудицирам, по моето мислење и процена, би било од полза да продолжиме истите партнери, затоа што има прашања кои сме ги започнале“,  истакна Ахмети.

На дополнително прашање дека тоа значи оти го преферира СДСМ, тој кратко одговори:

-Но, одлучуваат граѓаните.

За понудата за премиер Албанец и за кандидатот Насер Зибери, пак, тој рече дека идејата е на ДУИ, но името на кандидатот не е, но не одговори конкретно дали смета дека другите албански партии ќе го прифатат по изборите.

фото: Армети