fbpx
сре. Јул 29th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Патријархот Вартоломеј од Истанбул му се заблагодари на Ердоган, еве што му кажа…

Духовниот водач на православната црква, патријархот Вартоломеј од Истанбул му се заблагодари на Претседателот Ердоган со следниве зборови:

„Од патријархот Вартоломеј од Истанбул, до претседателот Реџеп Тајјип Ердоган, водачот на нацијата, заштитник на сите вери, чувар на мирот и гласот на угнетените. Јас и мојата заедница сакаме да ви се заблагодарам за обновата и повторното отворање на манастирот ,,Сумела” во Трабзон. За нас е чест да живееме во земја во која духовните и историските вредности на сите заедници се заштитени, ценети и почитувани. Ви благодарам многу господине Претседателе. Нека Бог те заштити и благослови.”

Духовниот водач на православната црква, патријархот Вартоломеј од Истанбул му се заблагодари на Претседателот Ердоган со…

Geplaatst door Реџеп Тајјип Ердоган – Македонија op Dinsdag 28 juli 2020