fbpx
саб. Окт 24th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Земјотрес со јачина од 4,1 степен вечерва во Албанија, почувствуван и во Македонија

Во 21:21 по локално време, земјотрес во Албанија на 29 km југозападно од Елбасан, 9 km североисточно од Лушње (Lushnjë). Земјотресот беше со јачина од 4.1 степен, а на длабочина на 2 км.

Во текот на последните денови и особено во текот на овие 24 часа, Албанија ја одбележаа низа земјотреси, но сеизмолозите посочуваат дека нема простор за паника.

Земјотресот бил почувствуван и во Македонија.