Свет

Грција зафатена од медитеранскиот циклон „Зорбас“

Силен ветер и обилни врнежи од дожд носи медитеранскиот циклон кој во Грција го доби името „Зорбас“ и зафати големи делови од земјата.

Од Јонското море се движи кон полуостровот Пелопонез, а според прогнозите ќе продолжи кон островот Крит, континентална Грција и областа Атика.

Според грчката метеоролошка служба се очекува ветерот да достигне и до 10 Бофор, а во јужниот дел на Јонското море да предизвика бранови од седум до осум метри.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, грчкиот државен механизам е на готовност, а доцна синоќа беше свикан состанок на координативното тело за цивилна заштита во присуство на надлежната министерка Олга Геровасили и со учество на генерални секретари на неколку министерства, на поретставници на грчкиот генералштаб, на грчката полиција, противпожарната и крајбрежната служба.

Генералниот секретар за цивилна заштита на Грција, утрово рече дека тие ја следат ситуацијата со невремето и ќе има коинтиниуирано известување, а паралелно ги повтори мерките до граѓаните за заштита од невремето и силниот ветер.

Водениот сообраќај во Грција се одвива со проблеми со оглед на тоа дека на атинските пристаништа има забрана за пловидба за голем број на бродови.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток