Свет

Германија: Следна „мета“ е Западен Балкан

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок изјави дека Европа треба да биде внимателна поради напорите на Русија да го дестабилизира Западен Балкан.

Бурбок изјави за новинарите во Берлин дека слични потези и претходеле на руската инвазија на Украина, и покрај негирањата на Москва дека се подготвува за напад, објави Гласот на Америка, пишувајќи од агенцијата АП.

Слична руска поддршка за сепаратистичките движења во Босна, на пример, може да го загрози интегритетот и суверенитетот на Западен Балкан, рече Бербок по средбата со германскиот колега Горан Грлиќ Радман.

Германскиот функционер рече дека Европската унија и нејзините партнери ќе направат се што можат за да им помогнат на земјите каде што доаѓаат голем број украински бегалци, особено на Молдавија, која прими најголем број бегалци по глава на жител.

Германија го организираше првиот директен лет за носење бегалци од Молдавија во Франкфурт, во петок, а ќе ги има уште, најави германскиот министер за надворешни работи.

На почеток