Актуелно

Откриена нова масовна гробница со цивили во близина на Киев

Нова гробница со десетици украински цивили е пронајдена во саботата во Бузова, ослободеното село во близина на главниот град Киев, кое со недели е под руска окупација, изјави локален претставник.

Тарас Дидич, началникот на областа Дмитривка, која ја опфаќа Бузова и неколку други околни села, изјави за украинската телевизија дека телата биле пронајдени во канал во близина на бензинска пумпа. Бројот на загинати допрва треба да се потврди.

„Сега се враќаме во живот, но за време на окупацијата овде имаше „жаришта“, беа убиени многу цивили“, рече Дидиќ. Ројтерс не можеше веднаш да го потврди извештајот.

Бидејќи руските сили во првите недели од инвазијата беа во офанзива против Киев, многу места околу главниот град – вклучувајќи ги Макарив, Буча, Ирпин и Дмитривка – беа под постојан оган.

Локалните украински медиуми на почетокот на април објавија дека во близина на Бузова биле пронајдени жртви, а во тоа време биле пронајдени околу 30 тела.

Бидејќи повеќето градови и села околу Киев сега се слободни, откривањето на масовни гробници и цивилни жртви предизвика бран на меѓународна осуда, особено поради смртта на цивили во градот Буча, северозападно од главниот град.

Во саботата, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека, иако Киев сега не е под закана, Украина се подготвува за тешка борба со руските сили кои се акумулираат на истокот на земјата. Украинските власти ги предупредија луѓето на истокот на земјата да бегаат.

На почеток