Свет

(ВИДЕО) Тропска бура ги погоди Филипините, едно лице загина, илјадници ги напуштија своите домови

Најмалку едно лице загина, а повеќе од 17.000 мораа да ги напуштат своите домови поради поплавите и лизгањата на земјиштето предизвикани од првата тропска бура на Филипините оваа година. Тропската бура Меги, локално наречена Агатон, во неделата го погоди источниот брег на земјата, а обилните дождови предизвикаа ненадејни поплави и лизгање на земјиштето во погодените области.

Осумдесет и тригодишен маж се удави во поплавите во провинцијата Давао Де Оро, 970 километри јужно од Манила, соопштија локалните власти. Две жени беа повредени кога беа погодени од поплави во блиската провинција Букиднон, соопшти Националната агенција за катастрофи.

„Имаме извештаи за повеќе жртви, но го чекаме официјалното пребројување и извештаите на нашите регионални колеги“, изјави Марк Тимбал, портпарол на Националната агенција за катастрофи.

Агенцијата соопшти дека 17.892 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови во 17 провинции погодени од бурата Меги, додека повеќе од 1.100 патници останале заглавени во пристаништата во погодените области откако крајбрежната стража го прекина морското патување.

Меги оттогаш ослабе, а максималната сила на ветерот сега е 55 километри на час и налетите до 75 километри на час, соопшти метеоролошката служба.

На почеток