Актуелно

(ВИДЕО) Шумски пожар во Ново Мексико, две лица загинаа

Во шумски пожар во државата Ново Мексико на југот на САД загинаа две лица, уништени се 200 куќи, а околу 5.000 луѓе се евакуирани.

Противпожарните екипи ги искористија поволните временски услови да изгаснат дел од пожарот, но метеоролозите повторно најавуваат засилен ветер во јужниот дел на Ново Мексико.

Асошиетед прес јавува дека околу 5.000 луѓе биле евакуирани од планинската населба Руждозо поради пожарот.

Полицијата во Ново Мексико потврди дека две лица загинале претходно оваа недела во пожар предизвикан од пад на далновод поради силни налети на ветер.

Според претпоставките, пожарот уништил 23 метри квадратни шума и трева.

Шест нови големи пожари се пријавени низ САД, три во Тексас, два во Колорадо и еден во Оклахома.

На почеток