Свет

Украина: Ситуацијата на југот се влошува, Русите бесни поради загубата на воениот брод

Ситуацијата во регионите Миколаев и Херсон во јужна Украина е „потешка“ откако руските сили останаа без „Москва“ командниот брод на руската Црноморска флота, соопштија денеска украинските власти.

„Во текот на денот ситуацијата на југот на Украина се влошува, а руските сили стануваат поагресивни“, се вели во видеото од командата на украинскиот сектор на југот.

“Руските сили очајнички се обидуваат да ги задржат своите позиции и да ги зајакнат своите позиции на јужното бојно поле. Најсрамната армија во светот ги прогонува цивилите во регионите Керсон и Миколајев. Во некои области се пријавени снајперисти”, велат Украинците.

„Русите се бесни поради загубите во Црното Море“, се вели во видеото, што е очигледна референца за потонувањето на рускиот крстосувач Москва, поради што ги „интензивираат ракетните напади“ во регионот.

Украинската армија тврди дека Русите жестоко го напаѓаат Миколаев и другите населени места во регионот, користејќи касетни бомби.

На почеток