Актуелно

Украина: Русите го гранатираа центарот на Харков, пет лица загинаа

Пет лица загинаа, а 20 се повредени во гранатирањето на центарот на Харков, изјави денеска регионалниот гувернер Олег Синегубов, пренесува Sky News.

Синегубов на Телеграм напиша дека Русите истрелале ракети и артилериски оган кон центарот на градот и предградијата на Салтивка, уништувајќи станбени блокови и ранувајќи многу жители.

Тој додаде дека украинските вооружени сили извршиле успешни контранапади во областа Харков, при што целосно вратиле две села.

На почеток