Свет

Пронајдени тела на 34 студенти по теологија во црква на островот Сулавеси

Индонезиски спасувачи открија тела на 34 студенти по теологија во црква на островот Сулавеси, кои настрадале во земјотресот во петокот, соопшти претставничка на локалниот Црвен крст.

Аула Ариани прецизира дека 86 студенти, кои учествувале на миса во областа Сиги Биромару, во северниот дел на островот, прво се сметале за исчезнати.

– Спасувачките екипи открија вкупно 34 тела, изјави таа, и додаде дека локацијата на која работат спасувачките екипи е тешко достапна и најголемиот проблем е што треба да се движат пеш по кал час и половина, носејќи ги телата.

Според податоци на индонезиските власти, во земјотресот и цунамито загинале најмалку 844 лица, но бројот на жртвите не е конечен затоа што спасувачките екипи се уште не стигнале до некои од тешко достапните области.

Островот Сулавеси беше потресен од земјотрес во петокот со јачина од 7.5 степени според Рихтер, епицентарот на земјотресот беше на 10 километри под површината на островот, предизвикан од цунами.

Жителите на островот се уште чувствуваат исклучително силни земјотреси.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток