Свет

Заврши истрагата против Медведчук, му се заканува затворска казна до 15 години

Украинското Државно истражно биро ја завршило истрагата против, според Ројтерс, прорускиот политичар Виктор Медведчук, кој е обвинет за предавство, објавија денеска властите во Киев.

Медведчук, кој во Киев е опишан како еден од најблиските пријатели на рускиот претседател Владимир Путин, се соочува со затворска казна до 15 години доколку биде обвинет за предавство и кршење на законите и обичаите на војната, додаде украинското биро.

Во извештајот на бирото се наведува дека Медведчук им пружил помош на руските лидери со извршување на субверзивни активности против Украина, вклучително и собирање информации за воени локации.

Медведчук е лидер на Опозициската платформа – За живот.

Тој ги негираше обвинувањата и беше приведен во април.

На почеток