Македонија

Генчовска „откри“ кој го подметнал пожарот во клубот „Ванчо Михалов“

„Штом дознав на нашата средба со Бујар Османи за палењето на домот за култура, заминав за Битола. На лице место се сретнав со директорот на битолската полиција. Ви благодариме за брзата реакција и на противпожарната бригада и на полицијата, дежурниот обвинител. Директорот на полицијата ќе вложи максимални напори за откривање на сторителот на овој немил и вандалски чин“. Ова го изјави министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска која престојува во Скопје, за Бгнес.

„Моите очекувања се дека судството во РСМ ќе си ја заврши работата. На снимките на една од камерите можев да видам човек кој мирно пристигнува со велосипед, вади цевка со запалива течност и  ја истура течноста пред вратата од куќата. Оваа смиреност беше малку нарушена, бидејќи пожарот што избувна беше огромен, се исплаши, се сомневам дека лицето има некои повреди од овој пожар, можеби ќе побара лекарска помош. Човекот носел маска“, рече Генчовска.

Таа додава дека според неа ова дело е направено ладнокрвно и намерно.

„– Ова нема да предизвика пожар во односите меѓу нас. Во моментов односите се нормално конструктивни и се одвива нормален работен дијалог. Двата тима работат напорно многу часови, продолжуваме да се обидуваме да најдеме решение за отворените прашања во спроведувањето на Договорот за добрососедство  – рече Генчовска.

Пожарот е израз на говор на омраза, рече Генчовска, и додаде дека се очекува Северна Македонија и нејзината Влада да имаат кохерентна сеопфатна политика за справување со говорот на омраза.

– Оптимисти сме за резултатите – кога и како е прашање на подготвеност на колегите од Владата на Република Северна Македонија да ги спроведат овие договори – додаде Генчовска.

На почеток