Македонија

Патријархот Порфириј денес ќе ѝ го врачи томосот на МПЦ-ОА

Во Соборниот храм во Белград се одржува света архиерејска литургија, на која служат српскиот патријарх Порфириј и архиепископот македонско-охридски Стефан со епископите на двете цркви.

По оваа литургија, како што дознава Танјуг, Патријархот на СПЦ ќе му врачи томос на Архиепископот Стефан за признавањето на автокефалноста на Македонската православна црква.

На почеток