Актуелно

Зеленски: Брисел одлучува дали ЕУ има иднина

Одлуката на Брисел за кандидатурата на Украина ќе ја одреди иднината на Европската унија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Киев.

– Сега се утврдува каква ќе биде иднината на обединета Европа и дали воопшто ќе биде. Позитивниот одговор на Европската унија на украинската апликација ќе значи позитивен одговор на прашањето дали европскиот проект воопшто има иднина – изјави Зеленски, пренесува Гардијан.

Тој додаде дека „цела Европа е цел на Русија и дека Украина е само првата фаза во оваа агресија“, пишува британскиот весник.

На почеток